niedziela, 14 lutego 2016

VW Transporter 2.5 TDI UPG

Witajcie blogerzy :) tytuł posta jest taki ponieważ chciałbym pomóc mechanikom którzy będą mieli w przyszłości nieprzyjemność naprawiać tą zemstę Honeckera. Na początku napiszę iż do tego silnika najlepiej mieć blokady rozrządu, stają się one niezbędne w momencie w którym damy głowicę do remontu i wymienią nam wałek, między nim i kołem zębatym nie ma ani klina, ani nawet stożka, nie ma znaków oprócz odnośnika na dole silnika. Oczywiście opisywać demontażu przodu auta nie muszę bo każdy to ogarnie. Kolektora ssącego bez demontażu przodu nie sposób ściągnąć, chociaż kiedyś dwa razy mi się to udało ale suma sumarum czasowo wyszło tak samo jak z demontażem zderzaka, chłodnic i t.d. no i ręce nie poodzierane bo tam ogólnie ciasno jest. Jeśli wymieniamy UPG bez wymiany wałka nierządu to blokad nie trzeba, tylko ustawiamy dół w ten sposób:
Nie mając pokrętła nr 3 można sobie poradzić ale lepiej sobie je dorobić, znak na obudowie (klapce) musi się zgrać w linii z otworami w wale korbowym, oraz krzywki wałka rozrządu na pierwszym cylindrze muszą być zwrócone ku górze, wtedy jednocześnie tłok nr 1 jest w GMP, jeśli krzywki nie są w górze to robimy pełen obrót wału i już są :)
Do wałka nierządu przykręcone jest kółko zębate z kołem sygnałowym z którego zczytuje położenie czujnik wałka i po ustawieniu na znaki musi to wyglądać tak:
To chyba tyle jeśli chodzi o ustawienie kół przed demontażem, jeszcze tylko chciałbym pochwalić konstruktora za rozwiązanie kolektora wydechowego, bo do demontażu głowicy wystarczy odkręcić tylko 3 śrubki mocujące turbo do kolektora i głowica nam wychodzi bez kolizyjnie.
Montujemy wszystko do kupy oczywiście w kolejności odwrotnej :) z tym że cały czas obserwujemy znaki rozrządu, można wyregulować luzy międzyzębne tak jak tutaj kołem kompensującym:
Po zmontowaniu wszystkiego do kupy obracamy wałem silnika 2 razy odkręcamy klapkę na 3 śrubki, luzujemy śrubę "spline" i pokrętłem z dwoma bolcami ciągniemy lekko w lewo do oporu (wg. książki 0,5 Nm) i dokręcamy śrubę na 20 Nm + 90 stopni.
Jakby ktoś pytał to pompowtryski ustawiliśmy na 180 stopni, ponoć tyle ma być chociaż są tacy co ustawiają na 225 ale my ustawilismy na 180.
Jeśli mają nam w szlifierni wymienić wałek rozrządu to najlepiej samamu zdemontować koła zębate w głowicy a jeśli się zapomni jak to było przedtem to zawsze jest katalog ETKA online: http://ifinterface.com/page/page3.php klikamy tam Carprog 2 i mamy katalog vw a w nim rysunki, schematy.
Potrzebujemy również blokady np takie: http://allegro.pl/zestaw-blokad-rozrzadu-vw-2-5-tdi-pd-touareg-t5-i5128196553.html te są akurat najtańsze, trzeba było je trochę szlifować bo chińczyk chyba był na kacu ale ostatecznie spasowały. Potrzebujemy również nową podkładkę cierną (zabierak) nr. 070109421A i śrubę wałka nr. N10521701, koszta są śmieszne bo 38 zł taki zestaw w serwisie VW a możemy spać w nocy spokojni o to że kółko wałka sie nie przestawi. Nasza głowica była planowana pierwszy raz, robili t.zw. remont łącznie z gniazdami zaworów i obsadami wtrysków, także wg. szlifierza grubsza uszczelka pod głowicę jest niepotrzebna ale kumpel mechanik uświadomił mnie że po planowaniu zmienia się odległość kół zębatych i tym samym luzy międzyzębne, nie wiem czy koło kompensujące by ten luz wyrównało i szczerze to wolałem tego nie sprawdzać, daliśmy grubszą uszczelkę z dwoma dziurkami: 070103383N.
No i to na tyle by było, nie wiem czy silnik odpala bo nam przy okazji chłodnica pękła, zobaczymy w poniedziałek ale wg wszystkich znaków na niebie i na ziemi powinno być oki.
Na zakończenie taka mała rada dla początkujących przy tym silniku, obudowa koła zamachowego  ma taką zajebistą dziurę na górze zupełnie bezużyteczną bo zębów wieńca nie widać ale bardzo ładnie wpadają w nią śrubki, klucze i t.d. przykryjcie tą dziurę czymkolwiek bo jak wam wpadnie coś do środka to dołem nie wypadnie :) bo na dole nie ma otworu ...



18 komentarzy:

  1. Tłok numer 1 w tym silniku to pierwszy od strony sprzęgła?

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie. 1 jest od prawej strony.

    OdpowiedzUsuń
  3. Od prawej strony jest 1 cylinder

    OdpowiedzUsuń
  4. Od prawej strony jest 1 cylinder

    OdpowiedzUsuń
  5. Od prawej strony jest 1 cylinder

    OdpowiedzUsuń
  6. Od prawej strony jest 1 cylinder

    OdpowiedzUsuń
  7. Od prawej strony jest 1 cylinder

    OdpowiedzUsuń
  8. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  9. A pompowtryski ustawia się na specjalny przyżąd tzw klin (chodzi o odległości)

    OdpowiedzUsuń
  10. Pierwszy cylinder liczy się normalnie od strony filtra powietrza, a pompowtrysków nigdy nie ustawiałem przyrządami, jedynie nie można przesadzić z ustawieniem nacisku dźwigienki na wtrysk

    OdpowiedzUsuń
  11. Dzięki śliczne za informację, dobrze ze są tacy jak ty.pier....... Sie dugo a niejest tam ciekawie, mi sie udalo na oko, sciaglem pokrywkę tam gdzie powino byc kolo pasowe 😅, i sa dwie 🕳 kture muszą byc, ruwnolegle do znaku, a dwie mocujące, skierowane w dul, udalo mi sie na farce bo jak dokrencasz kolo zembate na walku to sie przestawia, dla amatorów lepiej bez blokad nie podchodzić, pozdrów

    OdpowiedzUsuń
  12. Witajcie. Czy można w tym silniku(BNZ) wyjąć wał korbowy bez zdejmowania głowicy? Robiłem kapitalny remont i po 450km poszła panewka na drugim cylindrze(pewnie zbyt dobrze szlifierze dopasowali).

    OdpowiedzUsuń
  13. nie. jak popuscisz wal to zluzujesz glowice

    OdpowiedzUsuń
  14. Witam. Jak odkrecic walem korbowym vw touareg 2,5 automat r5?

    OdpowiedzUsuń
  15. Świetnie napisany artykuł. Jak dla mnie bomba.

    OdpowiedzUsuń
  16. Witam chcialem spytac bende wymieniał uszczelke pod głowicom vw t5 2.5 tdi 130 km opis krok po kroku dziekuje ubywa plyn spadek nocy brudzi plyn spalinamI olej ok pompa wymieniona chodniczka oleju tez pomocy I dziekuje vw t5 2.5 tdi 2004 r na kołach nie na pasku

    OdpowiedzUsuń
  17. Niestety ja się na samej mechanice nie znam, ale za to bardzo często korzystam z usług transportowych. Właśnie dlatego wiem również, że firma https://transport-gdansk.pl/ nigdy mnie nie zawiedzie w tej kwestii.

    OdpowiedzUsuń